Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Efes Antik Kenti (Efes Harabeleri) Hakkında Kısa Bilgi

207
Etiketler: efes harabeleri kısa bilgi, efes antik kenti hakkında kısa bilgi vikipedi, ephesus ancient city, efes antik kenti ne amaçla yapılmıştır, efes antik kenti özellikleri, efes harabeleri nedir, efes antik kentinin hikayesi kısaca

Efes Antik Kenti (Efes Harabeleri) Fotoğrafı
Efes Antik Kenti (Efes Harabeleri) Hakkında Kısa Bilgi

Kuruluşu milattan ikinci yüzyılı olan Efes Antik Kenti’ nin Lydia Kralı Krossios tarafından Bereket Tanrıçası Artemis için yaptırıldığı düşünülüyor. Yapımının 120 yıl sürdüğü bilinen bu kent içerisinde bulundurduğu Artemis Tapınağıyla dünyanın 7 harikasından biri listesinde yer alıyor. Helenistik Çağ’ın da en önemli kentlerinden birisi olmuştur.

Efes Antik Kenti Hristiyanlar için de büyük önem taşıyor. Hz. Meryem’ in bir dönem burada yaşadığı rivayet ediliyor. Ayrıca Aziz John’ un, İncil’ i burada yazdığı dolaşan rivayetler arasında yer alıyor. Efes Antik Kenti İzmir’in Selçuk ilçesinde Adil Evren’İn yapmış olduğu kazılar sonucunda keşfedilmiştir. Bu keşif tarihçilik açısından büyük önem arz etmektedir.  Ayrıca her sene binlerce turist bu kenti ziyaret etmektedir.

Efes Antik Kenti’ nde oldukça önemli mimari eserler bulunmaktadır. Bunlar;


1.) Artemis Tapınağı

Tamamen mermerden inşa edilmiş olan ilk yapıdır. Yıkılma sebebi henüz bilinmemektedir. Muhtemelen savaş veya deprem gibi sebeplerden ötürü olduğu düşünülmektedir. Tanrıça Artemis adına yapılan bu eser dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilmektedir. Günümüzde yalnızca bazı parçaları bulunmaktadır.
Efes Antik Kenti-Celcus Kütüphanesi Fotoğrafı
Efes Antik Kenti-Celcus Kütüphanesi

2.) Celcus Kütüphanesi

Roma döneminde yapılmıştır. Hem kütüphane hem de anıt mezardır. Celcius ölünce oğlu bu kütüphaneyi aynı zamanda babasının mezarı yapmıştır. Celcius’un mezarı  kütüphanenin batı kanadının altında bulunmaktadır.
Efes Antik Kenti-Meryem Ana Evi Fotoğrafı
Efes Antik Kenti-Meryem Ana Evi

3.) Meryem Ana Evi

Hz. İsa’nın annesi Hz. Meryem’in son yıllarını Aziz John ile geçirdiği inanılan kilisedir. Hristiyanların hac vazifelerini yaptıkları yerlerden bir tanesidir.

4.) Yedi Uyurlar (Ashab-ı Kehf)

Bizans döneminde mezar kilisesi haline getirilmiş bir mağaradır. 226 Roma İmparatoru Decius zamanında put perestlerin baskısından kaçan 7 Hristiyan gencin sığındıkları yer olarak rivayet edilir. 1927-1928 yıllarında keşfedilmiştir. İçerisinde bulunan yazıtlar yedi uyurlara ithaf edilmiştir.
Efes Antik Kenti-İsa Bey Camii Fotoğrafı
Efes Antik Kenti-İsa Bey Camii

5.) İsa Bey Camii

1374 yılında Aydınoğulları tarafından inşa edilmiştir. Artemis Tapınağı ile Saint Jean Kilisesi arasında yer almaktadır. Zengin süslemeleri ve çinileriyle ön plana çıkmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.