Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Gebelikte Sakıncalı Hareketler Nelerdir? Gerinmek Tehlikeli Mi?

152
Gebelikte Sakıncalı Hareketler Nelerdir? Gerinmek Tehlikeli Mi?
Gebelikte Sakıncalı Hareket Fotoğrafı
Gebelikte Sakıncalı Hareketler Nelerdir? Gerinmek Tehlikeli Mi?

Etiketler: gebelikte sakıncalı hareketler, gebelikte yapılmaması gereken hareketler, hamilelikte bebeğe zarar veren faktörler, gebeliğe zarar veren hareketler, gebelikte gerinmek tehlikeli mi.

Gebelikte Yapılmaması Gereken Hareketler

Gebelikte sakıncalı hareketler, sizi ve bebeğinizi koruyabilmek amacıyla herkes tarafından bilinmesi gereken egzersizlerdir diyebiliriz. Ancak bu, hiçbir egzersiz yapmamak anlamına gelmemektedir. Buna bağlı olarak küçük ve basit egzersizler elbette gebelik süresince yapılabilmektedir. Bu durumda gebelikte sakıncalı hareketler yaptığınız taktirde kendinizin ve bebeğinizin sağlığını tehlikeye atma olasılığınız bulunmaktadır. Biz de sizler için bu hareketlerin nasıl hareketler olduğunu ve kaçınmanız gereken hareketleri derledik. İşte bu egzersizler!

Fazla Yağ Yakan Ağır Egzersizlerden Uzak Durun!

Gebelikte sakıncalı hareketler dediğimizde akla ilk gelenlerden biri aşırı yağ yakımını sağlayan egzersizlerdir. Elbette gebelik süresince aldığınız kilolar sizi fiziksel veya ruhsal olarak etkiliyor olabilir. Ancak buna rağmen bu hareketlerden kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir. Bu egzersizleri yaptığınız süreçte kendinize ve bebeğinize kalıcı zararlar verebilir, istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle bu egzersizleri doğumdan sonraya saklamanız hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından en doğru karar olacaktır.

Ağır egzersizler dediğimizde sert sporlar da gebelikte sakıncalı hareketler statüsüne girmektedir. Futbol veya basketbol gibi sert müdahalelerin ve birden fazla kişinin bulunduğu sporlarda alacağınız darbelerden gebelikteki sağlığınız etkilenebilir. Aynı zamanda karın bölgesine alacağınız darbeler de bebeğinizin zarar görmesine yol açabilir. Elbette bu sporlardan bahsettiğimizde akla gelen bir diğer unsur ise düşmelerdir. Gebelikte sakıncalı hareketler sınıfının en önemli unsurlarından biri olan düşmeye sebep olabilecek sporlardan veya egzersizlerden de uzak durmalısınız. Bunun sebebi düşme esnasında kontrolü kaybedeceğinizden karnınızın üstüne düşme olasılığınızın ve bundan dolayı bebeğin zarar görebilmesidir

Basınç En Büyük Düşmanınız!

Gebelikte sakıncalı hareketler dendiğinde akla gelen bir diğer unsur da basınçtır. Yoğun basınç farklılıklarının hissedildiği yerlerde bu değişimlerden vücudunuz da nasibini alacağı için bu konuda oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir. Yüksek dağlarda veya dalış ile ilgili aktivitelerde yüksek basınç farklılıkları olacağından sizin ve bebeğinizin sağlığında istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilmektedir. Bu durumda 2000 metreden yükseklere çıkmamanız uzmanlar tarafından önerilen üst limit olarak görülmektedir. Unutulmamalıdır ki, gebelikte sakıncalı hareketler uygulanmadığı taktirde vücudunuz bebeğinizi korumanıza o denli yardımcı olacak ve size de beslenme gibi başka konulara yoğunlaşmak kalacaktır.
Gebelikte diğer dikkat edilmesi gereken hareket ise gerilmedir. Sizi ve bebeğinizi riske atacak kadar gerilmeme şartı ile ufak ufak gerilmeler yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.