Pratik Bilgiler ve Faydalı Bilgiler Sitesi | www.GevezeAdam.com

Machu Picchu’ nun Tarihi ve Hakkında Kısaca Bilgi?

212
Etiketler: machu pıcchu neden inşa edildi, machu pıcchu hakkında kısa bilgi, 2018 machu pıcchu ile ilgili ilginç bilgiler, machu pıcchu neden inşa edildi, machu pıcchu efsanesi.
Machu Picchu Fotoğrafı
Machu Picchu’ nun Tarihi ve Hakkında Kısaca Bilgi?
Machu Picchu Antik Kenti günümüze kadar fazla tahribata uğramadan gelebilmiş bir Inka kentidir. Günümüzde Peru ülkesinin sınırları içerisinde bulunan bu kent 2007 yılından beri dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilmektedir.

Machu Picchu’ nun Tarihi Nedir? Machu Picchu Kim Yaptırdı?

And Dağları’nda 2360 metre yükseklikte İnka’ lı bir hükümdar olan Pachacutec Yupanqui tarafından 1450 yılları civarında inşa ettirilmiştir. İspanyol istilacılar tarafından bulunamadığı için yakılıp yıkılmamıştır. O dönemde tekerleği ve yazıyı hala daha bulamamış İnkalıların bu şehri neden ve nasıl inşa ettiği hala büyük bir merak konusudur.

Yapıldığı dönemlerde 1000 kişiye ev sahipliği yapan Machu Piccchu yüzyıllardır depremlere karşı da dimdik ayakta durmaktadır. Yapılan araştırlamalarda kentte 100  insanın mezarına rastlanılmıştır. İlk başlarda bunların büyük kısmının kadın olduğu düşünülse de sonraki araştırmalarda dağılımın eşit olduğu görülmüştür.
Machu Picchu Fotoğrafı
Machu Picchu’ nun Tarihi ve Hakkında Kısaca Bilgi?
Machu Picchu yalnızca Güney Amerika’nın değil, dünyanın da en çok turist çeken yerleri arasında ön sıralarda yer almaktadır. Yılda yaklaşık 2000 turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Machu Picchu’da 200 tane basamaklı sistem bulunmaktadır. Bu basamakların sayısı 3000’dir ve günümüzde hala sapasağlamdır. 100 tonu bulan taşların hiçbir harç malzemesi kullanılmadan yapılmış olması, İnkaların matematik, geometri ve mühendislikte ne kadar geliştiklerini ortaya koymaktadır. Şehrin keşfini yapan kişi Hiram Bingham olarak bilinse de bu konu hakkında oldukça fazla spekülasyon mevcuttur. 1912’de Machu Picchu’da bulduğu altınları Amerika’ya kaçırdığı iddiaları hala tazeliğini korumaktadır. Ayrıca Peru’daki yerel halk Machu Picchu’nun oranın köylüleri tarafından bulunduğunu, söylenenlerin gerçeği yansıtmadığını iddia etmektedirler.
Machu Picchu Fotoğrafı
Machu Picchu’ nun Tarihi ve Hakkında Kısaca Bilgi?
Bölgedeki turizm konusunda günümüzde bir takım sıkıntılar mevcut. Unesco yılda şehri görmeye gelen 2000 turist sayısının 800’e düşürülmesi gerektiğini bildiriyor. 2005 yılında bu bölgede bir teleferik yapımı söz konusuydu. Çünkü bölgeye ulaşım oldukça zor sağlanıyor. Ancak bu teleferik yapımının bölgeye daha fazla turist çekebileceği, hem de erozyonu tetikleyeceği Unesco tarafından yapılan itirazlar arasında.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.